«

»

Kas 21

İşaret Dilini Öğreniyorum

Celal Bayar Üniversitesi Engelli Danışma ve Koordinasyon Birimi tarafından hazırlanan, Rektörümüz Prof. Dr. A. Kemal ÇELEBİ, akademik ve idari personelimiz ile öğrencilerimizin rol aldığı “İşaret Dilini Öğreniyorum” adlı filmin ilk gösterimi yapıldı.


14 Mayıs 2015 tarihinde CBÜ Sinema Salonu’nda gerçekleştirilen gösterime Rektörümüz Prof. Dr. A. Kemal ÇELEBİ, Manisa Sağlık Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Ali KİLİMCİOĞLU, personelimiz ve öğrencilerimiz katıldı.
Rektörümüz Prof. Dr. A. Kemal ÇELEBİ, film gösteriminde yaptığı konuşmada, üniversite olarak engelli vatandaşlarımızın durumlarına karşı son derece duyarlı olduklarını dile getirerek, “Onlar bizim için çok değerli ve önemli. Biz başta üniversitemizdeki engelli öğrencilerimiz ve personelimiz olmak üzere, tüm engelli vatandaşlarımızın sorunları ile ilgileniyor, çözümü konusunda ne yapılması gerekiyorsa özveriyle ve gayretle çalışıyoruz. Önemli olan engellilik durumunu olduğu gibi kabul edip çaresizlik üretmek değil, bunun üstesinden gelebilmek için gereken mücadeleyi vermektir. Tabii ki bu mücadeleyi tek başlarına vermeleri mümkün değil. Bizlerin tüm toplum olarak onların durumlarına duyarlı olmamız ve sıkıntılarını paylaşmamız gerekiyor. Biz üniversite olarak bu duruma hassasız. Üniversitemizde Engelli Danışma ve Koordinasyon Birimi’nin başındaki Özhan KALAÇ’ın da nasıl özveriyle çalıştığını görüyorum. Onun bu birimin başında olması hem üniversitemizdeki, hem de Manisa’daki diğer engelli vatandaşlarımız için büyük bir şanstır. Kendisi her yere yetişmeye çalışıyor ve bu konuda övgüyü hak ediyor. Kendisine ayrıca sizler adına da teşekkür ediyorum.  ‘İşaret Dilini Öğreniyorum’ adlı film çok güzel bir proje. Son sahnesinin çekimlerini Rektörlükte yaptık. Bu çabaların artarak devem etmesini diliyorum. Bizler inşallah engelli ve engelsiz tüm bireyleriyle sevgi ve saygıyla bir arada yaşayan bir toplumu hep beraber inşa ederiz” diye konuştu.
İşaret Dilini Öğreniyorum” adlı film, engelli bir öğrencinin rüyasında üniversitede kimseyle iletişim kuramadığını ve yardım alamadığını gördükten sonra, uyandığında durumun tam tersi olduğunu ve Celal Bayar Üniversitesi’ndeki öğretim üyesi, personel ve öğrenci arkadaşlarının işaret dilini bildiğini ve ona her konuda yardımcı olduğunu görmesini anlatıyordu ve oldukça duygusal anlar yaşanmasına neden oldu.
Program, yönetmen Salim AYDIN, senarist Arzu KARADAL, uygulayıcı yapımcı M. Özhan KALAÇ, görüntü yönetmeni Anıl Onur DEMİR, kameraman Kadir YILDIZ ve flycam desteği veren Nevzat DEMİR ile filmde rol alan Celal Bayar Üniversitesi personeli ve öğrencilerine teşekkür belgelerinin takdim edilmesi ile sona erdi.