Köşe Yazıları'e dön

MOBİL ÖDEME aracını kullanmıyorsanız KAPATIN.

Son günlerde sosyal medyada sahte kullanıcılar ve bu sayede yapılan dolandırıcılık olayları arttı.Farklı yöntemlerle (bazen tanıdıklarınızın sahte hesaplarını yaparak bazende spam mesajlarla) bir çok kişiden mobilödemeyoluyla para çekiliyor.
Mobilödeme ile yapılan işlem direk telefon faturanıza yansıyor. Şayet özellikle MOBİL ÖDEME kullanmıyorsanız tavsiyemiz bu hizmeti kapatmanız.

Mobil ödeme hizmetini kapatmak için aşağıdaki numaraları ilgili sms mesajını atmanız yeterlidir.
Vodafone 7878 e MOBILODEME KAPAT
Turkcell 2222’ye MOBILODEME İPTAL
Türktelekom 5555 e MOBİLODEME İPTAL

KALICI ÇÖZÜM YOLU İÇİN YASAL DÜZENLEME GEREKİYOR

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) tarafından alınan karar doğrultusunda kredi kartlarının internette kullanımı müşteri onayına bağlanıyor. Yarın yani 17 Ağustos 2017 tarihinde başlayacak düzenlemede eğer müşteri onay vermemişse kredi kartı online alışverişe kapatılacaktı. Ancak BDDK e-ticarette herhangi bir yavaşlamaya sebebiyet vermemek için bu süreyi 31 Aralık 2017’ye kadar uzattı.

Yeni uygulama bireysel müşterilere verilmiş ya da verilecek olan tüm banka ve kredi kartlarını kapsıyor. Yeni gönderilecek kredi kartları da E-ticaret işlemlerine kapalı olacak. Mevcut kartlar da eğer onay verilmediyse 31 Aralık 2017’den sonra online işlemlere kapatılacak. Daha önce vermiş olduğunuzödeme talimatları ise kapatılmayacak.

Peki bu ne anlama geliyor? (Kişisel düşümcem)

Bence, BDDK’nın bu düzenlemeyi yapmasının altında yatan en önemli sebep, son zamanlarda artan internet dolandırıcılığına karşı mücadele etmek ve müşterileri korumak. Bu sebeple oldukça önemli ve faydalı bir düzenleme. Benzer durum elektronik haberleşmede mobil ödeme seçeneği içinde yapılsa keşke.

Hatırlarsanız özellikle bir çok kredi kartının kopyalandığı, kişisel bilgilerin çalındığı haberleri gündemde uzun süre yer aldı. Bir çok dolandırıcı çetesi emniyet güçlerince yakalandı.

Özellikle emeklilerimiz ve yaşlı kesim, ev hanımlarımız, öğrenciler bu kartları e-ticarette kullanmaları bir yana bu özelliklerinin açık olduğundan bile haberi yok. Ve maalesef çoğu zamanda mağdur olanlar bu kişiler oluyor.

Yani normalde en başta kart verirken bu kartınızı e-ticarete açayım mı diye sormadan açan bankaların, yapmış oldukları bu hatalı uygulamayı geriye almaları için olacaktı bu düzenleme. Ve şimdi yine bankaların ve e-ticaret sitelerinin alışverişler azalır kaygısıyla ileri tarihe atıldı. Keşke ertelenmeden gerçekleştirilseydi.

Çünkü ihtiyacı olan kişilerin bu hizmeti açmaları çokta zor değil. Bunun için 3 yöntem var. Kullanıcıların ilgili bankanın mobil veya internet şubesindeki ayarlar kısmından elektronik ticaret işlemine onay vermesi gerekiyor. İnternet ve mobil bankacılık kullanmayanlar ise şubeye giderek veya telefon bankacılığıyla işlemlerini tamamlayabiliyor.

TAVSİYE:
Kartlarınızda bu tür e-ticaret işlemleri yapmıyorsanız. 31 Aralık 2017 yi beklemeden siz kendiniz bankanızdan bu özelliği kapatabilirsiniz. Veya etrafınızdaki yaşlı yakınlarınızın kullanmadıkları bu özellikleri kapatmasına yardımcı olarak onları dolandırıcılardan koruyabilirsiniz.