Köşe Yazıları'e dön

SİBER SALDIRILARA DİKKAT

BTK Başkanı Sayan, Amerika’da yaşanan bir siber saldırı vakası nedeniyle birçok sitede dünya genelinde sorun yaşandığını bildirerek, “Siber saldırılar konusunda tüm operatörlerimizi, kamu kuruluşlarımızı ve vatandaşlarımızı uyarıyoruz.” dedi.(AA 21.10.2016)

14713762_10154481032612870_7723552831799965578_n

HERKESE SORUMLULUK DÜŞÜYOR!!!

Siber saldırılar konusunda interneti kullanan herkese sorumluluk düşmekte. Herkes hem bilgisayarının ya da mobil cihazının hem de kullandığı internetinin güvenliğini sağlamak zorunda.
Unutmayınız ki dünya genelinde yapılan birçok siber saldırı, farklı programlarla ele geçirilmiş bilgisayarlar (Zombi Bilgisayarlar) tarafından yapılmakta. Belki şu an sizin bilgisayarınızda bu amaçla kullanılmaktadır.

Bilgisayarınızın “zombi” hale gelmesi, onun bir veya daha çok kişi tarafından sizin haberiniz olmadan kontrol edilmesi, örneğin istenmeyen e-postaların gönderilmesi veya internetteki diğer PC’lere saldırılar düzenlenmesi anlamına geliyor.

NE YAPMALIYIZ?
Bilgisayar ve mobil cihazlarımızı korumak için teknik anlamda bir çok yöntem bulunmakla birlikte, en basit haliyle dikkat etmemiz gerekenleri şu şekilde sıralayabiliriz:

• Bilgisayarımız veya mobil cihazımızdaki yazılımları sürekli güncel tutmalıyız.

• Kişisel bilgilerimizi paylaşmamalıyız.

• Güvenliğinden emin olmadığımız hiçbir programı bilgisayarımıza ya da mobil cihazımıza yüklememeliyiz.

• Sosyal medya veya eposta ile bize gönderilen ve emin olmadığımız linkleri asla açmamalıyız.

• Parolalarımızı güçlü ve tahmin edilemez şekilde oluşturmalı ve herkesle paylaşmamalıyız. Güçlü parola için, alfa nümerik (Rakam-harf karışık), üç ayda bir değişen şifreler düzenlemeli ve benzer şifreleri tekrar kullanılmamalıyız.

• Evdeki internetimizi veya mobil internetimizi herkesle paylaşmamalı ve mutlaka şifre ile koruma altına almalıyız. (Yasal sorunlar karşısında birinci derece sorumlu olan kişinin internetin sahibi olan kişi olduğunu unutmamalıyız)

• Yasak sitelere ulaşmak için kullanılan web sayfaları veya programlardan uzak durmalıyız.

• Mutlaka antivirüs yazılımları kullanmalıyız.