Köşe Yazıları'e dön

SOSYAL MEDYANIN KOLAYCILIĞINA KAÇIP ÜRETMİYORUZ

Hatırlarmısınız, cep telefonları olmadığı dönemlerde, yakınlarımızın dostlarımızın telefonlarını ezbere bilirdik. Çünkü o numaralar bizim için önemliydi. İhtiyaç duyduğumuzda onlar olmadan yakınlarımıza ulaşamazdık. Hatta hatırlamadıklarımız için birer küçük adres defteri taşırdık. Fakat sonra cep telefonu çıktı, başladık kaydetmeye. Zamanla numaraları unuttuk. Hatta o kadar kolaycı oldu ki bu bazen isimleri de unutur olduk. Bir gün telefonu kaybetsek, belkide en yakınımızın numarasını hatırlayıp arayamayacağız.

Tıpkı cep telefonuyla birlikte telefon numaralarını hatta isimleri unuttuğumuz gibi, internetle ve sosyal medya ile de maalesef söz söylemeyi unuttuk.

İşim gereği sosyal medyayı sıkı takip ediyorum. Kendimde oldukça yoğun kullanıyorum. Etraftan gördüğüm ve beni geleceğe dair endişelendiren şey insanlarımız üretmiyor. Kendilerinden bir şeyi ortaya koymuyorlar. Çoğunun yaptığı tek şey (fotoğraf paylaşımları hariç) başkalarından gördükleri duydukları sözleri, tepkileri, şarkıları, şiirleri, duyguları aynen birebirpaylaşmak yada beğenmek.

Bu o kadar ileri seviyeye ulaşmış ki, bir bayram mesajını, bir kutlamayı, taze mesajını bile direk kopyala yapıştır ile yapar olduk. Bayramlarda kandillerde gelen mesajlar, veya sosyal medyada paylaşımlar buna en büyük örnek sanırım.

O yüzden ben buna karşı çıkıp, elimden geldiği sürece Facebookta sadece kendime ait sözleri, düşünceleri, resimleri yada kendi yaptığım işleri paylaşmaya özen gösteriyorum. Bunu bir anlamda hem kendi hayata duruşumu gösterebilmek, hem de belki çevreme örnek olup, belki onlarda kopyalamaz kendilerinden bir şeyler paylaşırlar umuduyla yapıyorum.

Herkesi de bunu denemeye davet ediyorum. Kendi sosyal medyanızda kendinizden paylaşın.
Varsın Yunus Emre’nin, Mevlana’nın özlü sözü gibi olmasın,
Varsın Aşık Veysel gibi yürek dağlamasın,
Varsın Konfüçyüs gibi felsefi içerik taşımasın,

Ama sizden olsun, sizi yansıtsın paylaştıklarınız.

Yoksa telefon numaralarını unuttuğunuz gibi bir gün söz söylemeyi de unutacaksınız.